۳ الگوی نمایشگاهی توریسم برای ایران

“خانه ایرانی” در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران

آغاز به کار دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته از امروز تا ۲۱ بهمن

دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته قرار است از امروز آغاز به کار کند و تا ۲۱ بهمن ادامه یابد. در این نمایشگاه ۲۱ کشور شرکت کرده اند که ۱۲ کشور از این بین از جمله بازارهای هدف ایران به شمار می روند. کشورهای مالزی، تایلند، ترکیه، چین، برزیل، روسیه، اسپانیا، سوئیس، فرانسه، یونان، کره جنوبی، ویتنام، قبرس، هند، آلمان، گرجستان، کامبوج، مالدیو، مقدونیه، قزاقستان و یمن در نمایشگاه گردشگری امسال شرکت خواهند داشت.

به گفته مسوولان گردشگری کشور، هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری ایران و متنوع کردن حضور بخش خصوصی است. برهمین اساس، ۳۸۱ شرکت داخلی در این نمایشگاه حضور دارند و همچنین ۶۵ شرکت خارجی، ظرفیت کشورهای خود را در آن به نمایش می گذارند. در همین حال، نمایشگاه های گردشگری متعددی در جهان با اهداف گوناگون همه ساله برگزار می شود. از جمله مهمترین این نمایشگاه ها می توان به نمایشگاه WTM (بازار جهانی سفر) در لندن، ITB (بازار گردشگری بین المللی) در برلین آلمان و فیتور در مادرید اسپانیا اشاره کرد.

این نمایشگاه ها امکاناتی جهانی برای سرمایه گذاری در گردشگری و برقراری ارتباط های دوطرفه بین متقاضیان و عرضه کنندگان به وجود می آورند که برای گسترش فعالیت های گردشگری در جهان و بهره مندی اقتصادی از این صنعت بسیار مفید است. ایران که در برگزاری چنین رویدادهایی نوپا است، می تواند از تجارب ارزنده این کشورها استفاده کند.

نگاه نخست: ITB برلین

سال ۲۰۱۶ نمایشگاه معتبر بین المللی گردشگری برلین پنجاهمین سالگرد برگزاری خود را جشن گرفت. این نمایشگاه که در آغاز در مقیاس کوچکی برگزار می شد، در سپتامبر ۱۹۶۶ آغاز به کار کرد و به سرعت توانست به موفقیت های قابل ملاحظه ای در سطح جهانی دست یابد. ITB برلین در آغاز با حضور ۹ غرفه دار از ۵ کشور مصر، برزیل، جمهوری فدرال آلمان (آلمان غربی)، گینه و عراق کار خود را شروع کرد.

وسعت ابتدایی این نمایشگاه به ۵۸۰ متر مربع می رسید و ۲۵۰ بازدیدکننده تجاری در آن حضور یافته بودند. در سال بعد این نمایشگاه برگزار نشد، اما سال ۱۹۶۸ رشد خوبی نسبت به آغاز به کار این نمایشگاه ثبت کرد. حضور ۱۵۶ غرفه دار از ۳۸ کشور و ۲۵۰۰بازدیدکننده تجاری نمودی از این رشد بودند. در گذر زمان این نمایشگاه هر چه بیشتر مهم شد؛ برای مثال در سال ۱۹۷۴ مساحت منطقه برگزاری نمایشگاه از ۲۰ هزار متر مربع فراتر رفت و بیش از ۵هزار بازدیدکننده تجاری از آن دیدن کردند و کشورهای آمریکای جنوبی نیز برای نخستین بار به این نمایشگاه راه یافتند.

در سال ۱۹۷۷ بیش از ۵۰۰ غرفه دار از ۱۰۰ کشور وارد این نمایشگاه شدند و محصولات و خدمات خود را در معرض دید بیش از ۷ هزار بازدیدکننده گذاشتند. در سال ۱۹۸۰ تعداد غرفه داران به بیش از هزار نفر رسید و مساحت منطقه نیز به ۵۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع افزایش یافت.
سال ها بعد و در سال ۲۰۱۵، ورود به هزاره جدید و شتاب گرفتن صنعت گردشگری در این هزاره موجب شد تعداد غرفه داران به ۱۰هزار و ۹۶ عدد برسد و ۱۸۶ کشور نمایندگانی در ITB داشته باشند. تعداد شرکت کنندگان در این نمایشگاه به ۱۷۵ هزار نفر می رسید و تعداد بازدیدکنندگان تجاری ۱۱۵ هزار نفر بود که ۴۰ درصد آنها از خارج از آلمان به این نمایشگاه آمده بودند. در این سال موضوع اصلی بحث پیرامون اقتصاد مشارکتی بود که به استفاده روزافزون از خدماتی مانند Airbnb اشاره می کرد.

در نمایشگاه سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۷۸ درصد غرفه داران از خارج از آلمان حضور یافته بودند و ۲۲ درصد را آلمانی ها تشکیل می دادند. اروپا با ۵۷درصد بیشترین غرفه دار را به خود اختصاص می داد و پس از آن آسیا با ۲۰درصد، قاره آمریکا با ۱۲ درصد، آفریقا با ۹ درصد و اقیانوسیه با ۲درصد در غرفه های این نمایشگاه سهم داشتند. بیشترین حاضران در این نمایشگاه را به ترتیب تورگردانان، سازمان های گردشگری، هتل ها، سیستم های رزرو و اطلاعاتی و تکنولوژی های مربوط به سفر، آژانس های مسافرتی، انجمن ها و نهادهای گردشگری، شرکت های مربوط به حمل و نقل و در نهایت موسسات تحقیقاتی و نهادهای آموزشی تشکیل می دادند.

از جمله مهم ترین اهداف و دستاوردهایی که این نمایشگاه دنبال می کند «برقراری تماس ها و ارتباطات نوین با صنعت گردشگری» و «حفظ و نگهداری روابط تجاری موجود» عنوان می شود. بنا بر آمار اعلام شده، این اهداف بین ۸۰ تا ۸۸ درصد برآورده شده و میزان رضایت بسیار بالایی را از این نمایشگاه نشان می دهد. امکان تبلیغات و برقراری ارتباطات با عموم، مشاهده بازار و رقیبان حاضر در این صنعت، ایجاد آمادگی برای انجام معاملات تجاری، شرکت در سمینارها و کنوانسیون ها، سرمایه گذاری و به کار گرفتن احتمالی کارکنان جدید نیز از دیگر اهداف این نمایشگاه است.

نگاه دوم: WTM

تاریخچه برگزاری بازار جهانی سفر به حدود ۳۷ سال قبل بازمی گردد. نخستین نمایشگاه لندن در سال ۱۹۸۰ برگزار شد و در طول ۴ دهه اخیر، رشدی قابل توجه داشته است. حضور ۴۰ کشور، ۲۲۱ غرفه نمایشگاه و ۹ هزار بازدیدکننده تجاری در نخستین دوره این نمایشگاه در المپیای لندن در سال ۱۹۸۰ جالب توجه بود.

هدف از تشکیل بازار جهانی سفر را می توان تسهیل انعقاد قراردادها و معاهدات چند میلیارد پوندی صنعت سفر دانست که برای حدود ۵ هزار فعال گردشگری از سراسر جهان و بیش از ۵۰ هزار مخاطب در چهار گوشه گیتی، فرصت های بی نظیری فراهم می کند. بازار جهانی سفر، روابط تجاری بلندمدت را تسهیل و روی بازارهای محلی کار می کند تا فرصت های جهانی را برای افراد حاضر در آن فراهم آورد و کسب وکار این افراد گسترش و رشد یابد. بازار جهانی سفر بیش از ۷ میلیارد دلار گردش مالی در معاهدات و معاملات صنعت سفر به همراه داشته و بیش از ۱۸۶ کشور را سالانه گرد هم می آورد. این نمایشگاه مدعی است که ۱۱۰ هزار حرفه مربوط به سفر را به یکدیگر ارتباط می دهد و در کیفیت و دسترسی به دانش جوامع دیگر در این حوزه نقشی مهم ایفا می کند.

بازار جهانی سفر لندن که در نوامبر برگزار می شود، در سال های گذشته بیشتر تاکید خود را بر جذب خارجی ها گذاشته بود؛ به طوری که در سال ۲۰۱۳ حدود ۶۰ درصد از حاضران در این نمایشگاه از کشورهای خارجی و تنها ۴۰ درصد بریتانیایی بودند. مطابق آماری که برای سال ۲۰۱۳ ارائه شده است، کل شرکت کنندگان در این نمایشگاه به ۵۵ هزار نفر می رسیدند و ۷/ ۳ میلیارد دلار در جریان آن نمایشگاه برای راه اندازی کسب وکارهای جدید درنظر گرفته شد. علاوه بر این، حدود ۹۵ درصد از تماس هایی که در این نمایشگاه برقرار شد، با کیفیت خوبی همراه بود. از سوی دیگر، ۹۶ درصد از شرکت کنندگان نیز اظهار کردند از برگزاری این نمایشگاه در سال ۲۰۱۳ رضایت داشته اند که چنین رقمی شگفت انگیز بوده و نشان دهنده کارآیی این نمایشگاه بوده است. از نظر میزان مخارج و شرکت کنندگان، نمایشگاه لندن فرصتی بسیار مهم برای بازار جهانی سفر و فعالان آن به شمار می رود.

نگاه سوم: فیتور

نمایشگاه بین المللی فیتور در اسپانیا یکی دیگر از مهم ترین نمایشگاه های بین المللی است که مرکزی برای گردهمایی حرفه های مربوط به گردشگری به شمار می رود. این نمایشگاه سالانه در مادرید برگزار می شود و در آغاز سال ۲۰۱۷ سی و هفتمین سال برگزاری خود را سپری کرد.

در ۳ روز نخست این نمایشگاه تنها بازدیدکنندگان تجاری از آن دیدن می کنند اما در دو روز پایانی این نمایشگاه برای عموم مردم و بازدیدکنندگان تجاری آزاد خواهد بود. مطابق آمار موجود، در سال ۲۰۱۵ روند رو به رشدی در حمایت از این نمایشگاه دیده می شد و حدود ۹ هزار و ۶۰۵ غرفه دار از ۱۶۴ کشور و منطقه در این نمایشگاه شرکت کرده بودند. تعداد حاضران تجاری در این نمایشگاه به ۱۲۴ هزار و ۶۵۹ نفر می رسید و ۱۰۷ هزار و ۲۱۳ نفر نیز از عموم مردم از این نمایشگاه دیدن کردند. علاوه بر این، حدود ۷ هزار و ۱۸۴ نفر روزنامه نگار نیز از ۶۰ کشور در این نمایشگاه حضور یافته بودند که نشان دهنده اهمیت فوق العاده این نمایشگاه در صنعت گردشگری بین المللی است.

در حاشیه این نمایشگاه که عضو سازمان جهانی گردشگری نیز هست، جایزه UNWTO به برندگانی از سراسر جهان که نوآوری هایی درخصوص گردشگری فراهم کرده باشند، اعطا می شود و همین امر توانسته است جذابیت و اهمیت این نمایشگاه را برای شرکت کنندگان بیشتر کند.

تهیه و تنظیم: هیئت تحریریه آریاسان

منابع:

http://www.donyayesafar.com

براي خريد اينترنتي و آنلاين محصولات آرياسان، اينجا ( كليك ) كنيد.

به فروشگاه اينترنتي كالاياب ( www.kalayab.me ) خوش آمديد.
اين وب سايت شماست ( www.ariasun.me ) با ما همراه باشيد.

https://t.me/ariasuntour عکس-تلگرام

https://www.instagram.com/ariasuntour/ Insta-iCon-450x450

مجله سلامتپزشک خانواده پزشكي بهداشت دارودرمان سلامت الکترونیکگردشگری آرياسان سيتی نت پاك سمن سوكام آرياسان سوپاك آرياسان مدی فارما تبلیغات پیشخوان نیازمندی ها کاریابیصرافیارزسکهطلاماشینملکزمینساختمانبورسبانکدولتملت رهبرمجلسقرآنکتابکنکوردانشجودانشگاهدانش بنیانورزشصدا سیمادینزندگیمردمامیدکاربیمهبیکاریجوانورزشاطلاعات فناوری کامپیوترسخت افزارنرم افزاررایانهسرورمجازیتبلتموبایلزنجانتهرانایرانآلمانیونانگرجستانگرجستاندبیجهانهوافضاکشور كالا يابفروشگاه اينترنتی گروه بين المللی آرياسان WikiPharmaAriaSun طراحی وب سايت تورهاي تفريحي سايت تورهاي تفريحي وب سايت تورهاي زيارتي سايت تورهاي زيارتي وب سايت تورهاي تاريخي سايت تورهاي تاريخي وب سايت تورهاي اقامتي سايت تورهاي اقامتي وب سايت تورهاي فرهنگي سايت تورهاي فرهنگي وب سايت تورهاي طبيعي سايت تورهاي طبيعي وب سايت تورهاي علمي سايت تورهاي علمي وب سايت تورهاي ورزشي سايت تورهاي ورزشي وب سايت تورهاي متبركه سايت تورهاي متبركه وب سايت تورهاي نمايشگاهي سايت تورهاي نمايشگاهي وب سايت تورهاي سياحتي سايت تورهاي سياحتي وب سايت تورهاي لحظه آخر سايت تورهاي لحظه آخر وب_سايت تورهاي داخلي سايت تورهاي تفريحي سايت تورهاي داخلي سايت تورهاي زيارتي اماكن تفريحي طراحي طراحي وب سایت سيتي نت طراحي سايت اماكن تفريحي زيارتي اماكن زيارتي طراحي وب سايت اماكن زيارتي سيتی نت طراحي سايت اماكن زيارتي اماكن سياحتيسوپاك آرياسان طراحي وب سايت اماكن سياحتي طراحي سايت اماكن سياحتي اماكن تاريخي طراحي وب سايت اماكن تاريخي طراحي سايت اماكن تاريخي اماكن اقامتي طراحي وب سايت اماكن اقامتي طراحي سايت اماكن اقامتي اماكن فرهنگي طراحي وب سايت اماكن فرهنگي طراحي سايت اماكن فرهنگي اماكن طبيعي طبيعي اماكن طراحي سايت اماكن طبيعي طراحي وب سايت اماكن طبيعي علمي طراحي سايت اماكن علمي طراحي وب سايت اماكن علمي ورزشي اماكن ورزشي طراحي وب سايت اماكن ورزشي طراحي سايت اماكن ورزشي اماكن ورزشي ورزشيورزش طراحي سايت اماكن ورزشي سیما طراحي وب سايت اماكن ورزشيمتبركه اماكن متبركه طراحي سايت اماكن متبركه نمايشگاهي اماكن نمايشگاهي طراحي سايت اماكن نمايشگاهي طراحي وب سايت اماكن نمايشگاهي تفريحي تورهاي تفريحي طراحي وب سايت تورهاي تفريحي طراحي سايت تورهاي تفريحي زيارتي سايت تورهاي زيارتي طراحی سايت تورهاي زيارتي طراحی وب سايت تورهاي زيارتي تاريخي تورهاي تور طراحي سايت تورهاي تاريخي طراحي وب سايت تورهاي تاريخي تورهاي اقامتي طراحي سايت تورهاي اقامتي طراحي وب سايت تورهاي اقامتي فرهنگي طراحي سايت تورهاي فرهنگي طراحي وب سايت تورهاي فرهنگي طبيعي طراحي سايت تورهاي طبيعي طراحي وب سايت تورهاي طبيعي علمي طراحي سايت تورهاي علمي طراحي وب سايت تورهاي علمي طراحي سايت تورهاي ورزشي طراحي وب سايت تورهاي ورزشي طراحي سايت تورهاي متبركه طراحي وب سايت تورهاي متبركه نمايشگاهي تورهاي نمايشگاهي سياحتي طراحي سايت تورهاي سياحتي لحظه آخر تورهاي لحظه آخر طراحي سايت تورهاي لحظه آخر طراحي وب سايت تورهاي لحظه آخر تورهاي داخلي طراحي سايت تورهاي داخلي طراحي وب سايت تورهاي داخلي تورهاي خارجي طراحي سايت تورهاي خارجي طراحي وب سايت تورهاي خارجي ساحلي کار طراحي سايت تورهاي ساحلي شهري طراحي سايت تورهاي شهري طراحي وب سايت تورهاي شهري صحرانوردي طراحي سايت تورهاي صحرانوردي طراحي وب سايت تورهاي صحرانوردي كوهنوردي دريانوري طراحي سايت تورهاي دريانوردي طراحي وب سايت تورهاي دريانوردي هوانوردي طراحي سايت تورهاي هوانوردي طراحي وب سايت تورهاي هوانوردي كروز كشتيهاي كروز طراحي سايت تورهاي كشتيهاي كروز طراحي وب سايت تورهاي كشتيهاي كروز پروازهاي داخلي طراحي سايت پروازهاي داخلي طراحي وب سايت پروازهاي داخلي پروازهاي خارجي طراحي سايت پروازهاي خارجي طراحي وب سايت پروازهاي خارجي پروازهاي لحظه آخر طراحي سايت پروازهاي لحظه آخر طراحي وب سايت پروازهاي لحظه آخر ارزان طراحي سايت پروازهاي ارزان طراحي وب سايت پروازهاي ارزان خريد آنلاين طراحي سايت خريد آنلاين طراحي وب سايت خريد آنلاين فروش آنلاين طراحي سايت فروش آنلاين طراحي وب سايت فروش آنلاين خريد و فروش آنلاين فروشگاهي آنلاين طراحي سايت فروشگاهي آنلاين طراحي وب سايت فروشگاهي آنلاين بليط آنلاين طراحي سايت بليط آنلاين طراحي وب سايت بليط آنلاين اينترنتي طراحي سايت فروشگاه اينترنتي طراحي وب سايت فروشگاه اينترنتي بليط اينترنتي طراحي سايت بليط اينترنتي طراحي وب سايت بليط اينترنتي بیکاریجوانورزشCityNetPakSaman SooComAriaSun SooPakAriaSun MediPharma Kalayabwww.wikipharma.me www.ariasun.co www.citynet.sitewww.medipharma.me www.kalayab.me www.citynet.ir www.citynet.com www.ariasun.ir www.ariasun.com